Hakkımda

Semihat Karadağlı

Bazı insanlar müziğin ritmini yüreklerinde duyarak, parmak uçlarında basıp gidiyor incitmeden dünyayı.

(Semihat Karadağlı )

Doğum : 01.04.1963  Alaçatı/Çeşme/İzmir

Savaşlar birçok insanın ölümüne yurtsuz kalmasına ailelerin parçalanmasına aynı zamanda aileler akrabalar komşular arasında dayanışma bağının kuvvetlenmesine de sebeptir. İnsanlar böyle zamanlarda kenetlenip bir araya geldikleri için hayatın o zorluklarının üstesinden ancak bu şekilde gelebileceklerdir.

İşte Semihat Karadağlı savaşla Balkanlardan göç eden, dünyanın çeşitli yerlerine savrulmuş Boşnak atalarının gelip yerleştiği Alaçatı’da çiftçilikle uğraşan yedisi kız üçü erkek on çocuklu bir ailenin altıncı çoğu olarak dünyaya gelmiştir. Gözlerini dünyaya açtığı 1 Nisan 1963 tarihinde doğduğu coğrafyanın havasını, baharın doğuşunu, coşkusunu, paylaşmayı ve dayanışmayı bilen sevgi dolu bir aile içinde yaşam mücadelesi başlamıştır.

İlk okulu Alaçatı’nın Kurtuluş günü olan On beş Eylül ismini taşıyan okulda, orta öğrenimi Alaçatı Ortaokulunda tamamlamıştır. Çevrenin” Kız çocuklarını okutup ne yapacaksın? Damatlarını mı zengin edeceksin?” şeklindeki sözlerine aldırmayan babası ve annesinin İzmir de kardeşleri ile birlikte yaşamaları için tuttukları eve gelerek İzmir İnönü lisesinde lise eğitimini tamamlamıştır.

Daha ilk okul birinci sınıftan itibaren aile büyükleri onu gazete almaya gönderdiğinde yol boyunca gazeteleri okuyarak eve dönmüştür. İlk okul yıllarında okulun kütüphanesindeki bütün kitapları okumuş. Okulda küme sistemi çalışmalarda arkadaşlarına yardımcı olmuştur. Ortaokulda öğretmeni tarafından iki arkadaşı ile matematik dalında TÜBİTAK yarışmasına göndermiştir. Ortaokul yıllarında abi ve ablalarının okuduğu kitapları okumaya başlamış. Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Bekir Yıldız , Ahmed Arif, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe gibi birbirinden değerli gerek Türk gerek dünya edebiyatından bir çok yazar ve şairi tanımış okumuştur.

1980 yılında Ege üniversitesi Hukuk fakültesine kayıt olmuş, daha sonra fakülte yeni kurulan Dokuz Eylül Üniversitesine dönüşmüştür.

Üniversitede bir çok sosyal faaliyet içinde yer almış, okulda halk oyunları çalışmaları için ilk izinleri almış ve çalışmaları başlatmıştır.  1985 yılında Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Yine aynı yıl   meslektaşı Nedim Karadağlı ile evlenmiş, 1986 yılında hayatın ve mesleğin zorluklarını birlikte aşmak üzere aynı büroda serbest avukat olarak çalışmaya başlamışlardır.

 Evlendikten kısa bir süre sonra eşi kısa dönem askere gitmiş, askerden dönmeden on beş gün önce 1986 yazında kızları Meltem, 1989 şubatında oğulları Efe dünyaya gelmiştir. Yoğun çalışma ortamı içinde hem çocuklarının okulu ve sosyal hayatları ile ilgilenmiş hem de arkadaşları ve sosyal ilişki ve sorumluluklarından geri kalmamıştır.

Çocuklarının kültürel gelişmeleri için onlara destek olmuş. Halk oyunları çalışmalarında yoğun çalışmalarından zaman ayırıp onların yanında olmuştur.

Kitap okumayı ve yazı yazmayı sevdiği için gazeteci arkadaşlarının da önerileri ile Sabah Gazetesi Egeli Sabah’ta  “Sizin Avukatınız” köşesinde toplumu ilgilendiren konularda yazılar yazmıştır. Bu arada hikayeleştirdiği anıları bir internet gazetesinde yayınlanmıştır

Uzun yıllardır çeşitli yerel televizyonlarda halkı bilgilendirecek hukuki konularda programların konuğu olarak katılmıştır. Gazeteci arkadaşlarının önerileri ile Kanal 35 televizyonunda  birbirinden değerli hukukçuların katıldığı hak ve hukuk programının yapım ve sunuculuğunu yapmıştır.

İzmir Barosunun  2017-2018 döneminde TBB delegesi seçilmiştir. İzmir Barosu Şiir Topluluğu önerisi üzerine kurulmuştur. İzmir Barosunun birçok çalışmasına görev almıştır. Halen aktif olarak avukatlık yapmaya ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve sosyal projelerde çalışmaya devam etmektedir.

Araştırmayı seven yapısı gereği özellikle internet ve sosyal medyada sahte isimlerle yapılan paylaşımlara karşı kendi çapında mücadele etmeye çalışmaktadır.

Meslek hayatında önce insana değer vermiş onlara yardımcı olmaya çalışmıştır.

İlkesi sevgi, saygı, insan özgürlük ve eşitlik dolu bir dünyada mutlu insanlar görmektir.